Výlety do okolí 2020-11-25T09:06:44+01:00

KARLOVARSKÝ KRAJ
výlety do okolí hotelu Eagle v Mariánských Lázních

Na území Karlovarského kraje najdete celou řadu významných architektonických památek. K těm nejvýznamnějším patří hrad Bečov s unikátním relikviářem svatého Maura, lázeňské kolonády v Karlových Varech, Mariánských Lázních a Františkových Lázních, hrad Loket, klášter v Teplé, jediná císařská falc v ČR – hrad Cheb a mnoho dalších.

Hlavní lázeňská kolonáda Mariánské Lázně

Novobarokní kolonáda z let 1888-1889 je dominantou lázeňské promenády v Mariánských Lázních. Byla postavena podle projektů vídeňských architektů Miksche a Niedzielského z rozhodnutí opata kláštera v Teplé. Kolonáda litinové konstrukce má úctyhodné rozměry 119×12 metrů. Zdobí ji cyklus nástropních fresek s motivy „Touha člověka létat“ a bronzové reliéfy na stěnách.

Před hlavní kolonádou najdete také jednu z nejoblíbenějších atrakcí Mariánských Lázní – Zpívající fontánu.

Zpívající fontána v Mariánských Lázních
Zpívající fontána je nejvyhledávanější atrakcí v Mariánských Lázních. Kruhovou kamennou fontánu s více než 250 tryskami, kterou zdobí plastika květu, najdete na kolonádě v centru lázeňské zóny. Její návštěvu rozhodně nevynechejte, jedná se o obdivuhodné spojení vody tryskající podle promyšlené choreografie a oblíbených skladeb nejen vážné, ale i moderní hudby.

Poprvé se Zpívající fontána rozezněla 30. dubna 1986.
Zpívající fontána hraje 10 skladeb, které se střídají v pravidelném sledu. Jedna z nich zazní zpravidla každou lichou hodinu. Toto dechberoucí představení, které je za tmy navíc doplněno o krásné světelné efekty, si můžete užít denně od května do října.

Kolonáda Křížového pramene Mariánské Lázně
Klasicistní kolonáda zastřešující vývěr Křížového pramene je nejstarší stavbou tohoto druhu v Mariánských Lázních. Pochází z let 1817-1818, kdy ji na základě projektů architektu G. Fischera a A. Thurnera nechal vystavět opat kláštera v Teplé.

V prostoru kolonády najdete kromě Křížového pramene také bustu lékaře Josefa Jana Nehra – zakladatele místní tradice lázeňství.

Prameny:
– Křížový

Kolonáda Karolinina pramene Mariánské Lázně

Nedaleko hlavní kolonády v Mariánských Lázních najdete také kolonádu Karolinina pramene. Klasicistní stavba v antickém stylu s kopulí a dvěma symetrickými křídly zdobená kórintským sloupovím vznikla v roce 1869. O rok později byla kolonáda pojmenována na počest manželky rakouského císaře Františka I., císařovny Karoliny Augusty

Prameny:
– Karolinin

Kolonáda Ferdinandova pramene

Kolonáda Ferdinandova pramene se nalézá v Úšovickém parku. Podobně jako ostatní kolonády v Mariánských Lázních i tato vznikla na popud opata Reitenbergera v letech 1826 – 1827.

Najdete tu nejstarší minerální pramen pojmenovaný po králi Ferdinandovi I., který jej dal prozkoumat už v roce 1528 s původním cílem získat z něj kuchyňskou sůl. Bohužel s nevalným výsledkem, protože pramen obsahuje Glauberovu sůl, která má projímavý účinek.

V minulosti byly okrajové části kolonády využívány jako kavárna, stáčírna, obydlí hlídače nebo muzeum.

Park Boheminium Mariánské Lázně

Čtvrtý největší park miniatur v Evropě se nachází nedaleko centra Mariánských Lázní, a stal se nejnavštěvovanější atrakcí v Karlovarském kraji!

Již od roku 1999 můžete chodit obdivovat modely českých památek do Parku Boheminium. Skvělé reference a zážitky našich návštěvníků jsou tou nejlepší pozvánkou na výlet do Mariánských Lázní.

Obdivovat kouzlo hradu Karlštejn, technickou pozoruhodnost Ještědu, nebo nejpohádkovější zámek v Česku na jednom místě? V parku Boheminium ano!

Těšit se z krás tuzemských pamětihodností jako na dlani, umožňuje více než sedm desítek dokonalých zmenšenin významných památek z celé republiky. Jedinou atrakci svého druhu na našem území navštíví ročně přes 115 000 turistů. Proto neváhejte a přijeďte i Vy do parku Boheminium Mariánské Lázně.

Kontakt

Park Boheminium
Krakonoš 665
353 01 Mariánské Lázně
Telefon: +420 720 029 009
E-mail: info@boheminium.cz
http://www.boheminium.cz

Rozhledna Hamelika Mariánské Lázně

Příjemnou procházkou z lázeňské zóny Mariánských Lázní dojdete po červené turistické značce asi po půl hodině k rozhledně Hamelika. Nachází se na stejnojmenném vrcholu ve výšce 722 metrů n. m. poblíž restaurace Panorama a nabízí pohled na část Mariánských Lázní nebo část Českého lesa s vrcholem Dyleň.

Karlovy Vary

Karlovy Vary byly založeny ve 14. století císařem Karlem IV. Již od počátky byla využívána léčivá síla místních termominerálních pramenů a záhy tu vznikly lázně. Za více než 650 let se karlovarská lázeňská léčba stala známou po celém světě. Její pozitivní účinky na lidský organismus jsou důvodem, proč město navštíví ročně desítky tisíc lidí z celého světa.

Kromě lázní nabízejí Karlovy Vary také celou řadu unikátních památek a zajímavostí jako je: Mlýnská kolonáda, Vřídlo, chrám sv. Máří Magdalény, Pravoslavný kostel Petra a Pavla, rozhledna Diana, Městské divadlo a mnoho dalších.

Tisíce lidí míří do Karlových Varů na Mezinárodním filmovým festival, který se tu každoročně koná první týden v červenci.

Kontakt
telefon: +420 353 232 838
e-mail: infocentrum@karlovyvary.cz
web: www.karlovyvary.cz

Mlýnská kolonáda Karlovy Vary

Mlýnská kolonáda je asi nejoblíbenější karlovarskou kolonádou. V letech 1871-1881 ji v sousedství budovy Lázní III postavil slavný architekt Josef Zítek. V roce 1893 byla kolonáda ještě prodloužena ke Skalnímu prameni a dnes tak měří 132 m. Pod její střechou, kterou nese 124 korintských sloupů, se nachází orchestřiště a pět minerálních pramenů. Její prostory zdobí alegorické plastiky. Střešní terasy jsou opatřeny 12 sochami.

Prameny
– Skalní
– Libuše
– Kníže Václav I. a II.
– Mlýnský
– Rusalka

Zámecká kolonáda Karlovy Vary

Zámecká kolonáda byla nad kolonádou Tržní postavena v letech 1911-1913. Jejím autorem je Friedrich Ohmann. Zámecká kolonáda je rozdělena na dvě části – kolonádu Horního pramene a kolonádu Dolního pramene. Kolonáda Horního pramene je volně přístupná veřejnosti a zastřešuje Zámecký horní pramen. Kolonáda Dolního pramene je přístupná jen klientům Zámeckých lázní. Dolní Zámecký pramen je pro veřejnost přiveden na Tržní kolonádu.

Prameny
– Zámecký horní
– Zámecký dolní

Zámek Kynžvart

Jeden z nejhezčích zámků ve stylu vídeňského klasicismu v Karlovarském kraji najdete v městečku Lázně Kynžvart.

Pozornost návštěvníků přitahují zejména sbírky bývalého rakouského kancléře Metternicha. Můžete navštívit kancléřovu knihovnu, pracovnu s rozkládacím stolem, kuřácký salón se čtyřmi cennými oltářními obrazy, zámeckou zbrojnici nebo kapli. Jednou z největších zajímavostí zámku je slavný kabinet kuriozit s egyptskými mumiemi, hřebenem Marie Terezie, psacím stolem Alexandra Dumase a dalšími zajímavostmi. To vše zhlédnete v jednom prohlídkovém okruhu, který absolvujete s průvodcem.

Zámek je obklopen anglickým přírodním parkem o rozloze 300 ha. V parku se nachází 10 rybníků a mnoho drobnějších slohových staveb a památníků, vytvářejících pozoruhodný celek. Na park plynule navazuje 18 jamkové golfové hřiště.

Kontaktní údaje
Adresa: Lázně Kynžvart
Telefon: +420354691269
E-mail: kynzvart@npu.cz
Web: www.zamek-kynzvart.eu/cs

Rozhledna Diana Karlovy Vary

Vyhlídková věž Diana byla postaveno v roce 1914 jako výletní místo pro karlovarské lázeňské hosty. Kromě rozhledny vznikla na Výšině přátelství také kavárna s restaurací pro 250 osob. K rozhledně se dostanete pěšky po lesních stezkách nebo lanovkou od Grandhotelu Pupp.

Díky rekonstrukci, která proběhla v roce 1997, si můžete vybrat, zda na vyhlídkový ochoz do výšky 25 metrů vystoupáte po 150 schodech nebo pohodlně vyjedete výtahem.

Z Diany můžete spatřit prakticky celé Karlovy Vary, nahlédnout do údolí řek Ohře a Teplé a také shora obdivovat velkou část výletních míst v rozsáhlých lázeňských lesích. Severnímu obzoru dominuje hřeben Krušných hor i s nejvyšším Klínovcem. Východ a jih zaplňují kopce Doupovských vrchů a Slavkovského lesa.

Kontaktní údaje
Telefon: +420 353 222 872
E-mail: info@dianakv.cz
Web: www.dianakv.cz

Františkovy Lázně

Františkovy Lázně byly založeny na počest císaře Františka I. na konci 18. století. Zdejší léčivé prameny však pomáhaly léčit nemoci už mnohem dříve. Františkovy Lázně jsou oblíbenými lázněmi nejen u české klientely, ale také u cizinců. Léčí se tu především ženské nemoci a sterilita. Františkovy Lázně jsou třetím vrcholem „Lázeňského trojúhelníku“ do nějž také patří Karlovy Vary a Mariánské Lázně.

Lázeňské městečko plné klidných promenád, parků a zeleně nabízí také významné lázeňské památky především v empírovém a klasicistním slohu. Navštívit zde můžete městské muzeum, chrám sv. Jakuba, rozhlednu Salingburg nebo oblíbený bazénový komplex Aquaforum.

web: www.frantiskovy-lazne.cz

Hrad a zámek Bečov

Nepřehlédnutelnou dominantou v údolí řeky Teplé je pozdně gotický hrad a barokní zámek v Bečově nad Teplou. V interiéru zámku stojí za pozornost zejména knihovna a zámecká kaple. Velkému zájmu návštěvníků se těší románský relikviář sv. Maura, který je po korunovačních klenotech druhou nejcennější zlatnickou památkou na území České republiky.

Relikviář sv. Maura

V trezorové místnosti zámku je vystaven jeden z nejcennějších pokladů na našem území – relikviář svatého Maura. Byl zhotoven v průběhu první třetiny 13. století pro benediktinský klášter ve Florennes v dnešní Belgii a určen k uložení ostatků svatého Maura, sv. Timoteje, sv. Jana Křtitele a svatého Apolináře. Po zrušení kláštera v průběhu francouzské revoluce získal relikviář Alfréd de Beaufort – Spontin a po opravě jej dal převézt na své sídlo do Bečova. Po skončení II. světové války, když Beaufort-Spontini Bečov opouštěli, zakopali relikviář tajně pod podlahu hradní kaple, kde ležel čtyřicet let. V roce 1985 byl relikviář konečně nalezen, ovšem ve velmi špatném stavu. Náročné restaurování této vzácné a jedinečné památky evropského významu trvalo celých jedenáct let.

Zvenku je relikviář zdoben dvanácti reliéfy, čtrnácti soškami z pozlaceného stříbra, drahými kameny, polodrahokamy, antickými gemami, filigrány a emaily.

Prohlídkové okruhy

I. okruh – Relikviář sv. Maura

Během prohlídky s průvodcem trvající přibližně 45 minut se seznámíte s historií relikviáře, napínavým příběhem jeho vypátrání v roce 1985 doplněným autentickým záznamem z objevení, pomocí makrofotografií se detailně seznámíte s jeho výzdobou a prací restaurátorů během restaurování. Na závěr prohlídky vás průvodce vezme do trezorové místnosti, kde si budete moci relikviář svatého Maura prohlédnout.

II. okruh – Zámecké interiéry

Za necelou hodinu vás průvodce seznámí s historií areálu, jeho stavebním vývojem a jeho majiteli. Postupně projdete jednotlivými salony vybavenými mobiliářem převážně z 19. století. Navštívíte také knihovnu a zámeckou kapli sv. Petra.

III. okruh – Relikviář pro každého

Prohlídka, jejíž výklad je přizpůsoben dětem ve věku 7-12 let. Děti mají možnost se aktivně podílet na průběhu prohlídky, při níž je mimo jiné využíván haptický model relikviáře svatého Maura ve velikosti 1:1 s odnímatelnou výzdobou, díky čemuž mohou děti samy objevovat jeho význam. Napínavou historii relikviáře představí průvodce dětem pomocí komiksu a animovaného filmu. Model relikviáře svatého Maura je využíván také zrakově postiženými. Průvodce vám rád bude při prohlídce nápomocen, pouze je nutné předem informovat správu zámku.

IV. okruh – Procházka minulostí

Prohlídka pro děti ve věku 4-8 let odehrávající se na trase II. okruhu Zámeckých interiérů doplněná o „tajnou“ chodbu, salla terrenu a štolu tesanou do skály. Děti se zábavnou formou seznámí se životem středověkých rytířů, princů a princezen. Na konci prohlídky každý dětský návštěvník obdrží nobilitační glejt a bude pasován do stavu rytířského.

Kontaktní údaje
Adresa: Nám 5. května 13
Telefon: +420 353 999 394
Web: www.zamek-becov.cz

Klášter premonstrátů Teplá

Areál kláštera, který založil blahoslavený Hroznata roku 1193, je jedním z nejvýznamnějších v České republice. Klášter sloužil premonstrátům celá staletí až do konce II. světové války. V roce 1950 byl stejně jako další kláštery v Československu uzavřen a sloužil 28 let jako kasárna Československé lidové armády. Pouze kostel a knihovna byly od roku 1958 zpřístupněny k turistickým prohlídkám. Po odchodu armády budovy dále chátraly. Teprve v roce 1990 byl klášter, těžce poškozený mnohaletým zanedbáváním, navrácen řádu premonstrátů. Od té doby probíhá postupná rekonstrukce celého areálu. V klášteře se kromě pravidelných bohoslužeb konají koncerty a výstavy.

Klášterní areál zahrnuje barokní konvent, gotický presbytář klášterního kostela s románskou kaplí, unikátní klášterní knihovnu, která je se svými 100.000 svazky je druhou největší historickou knihovnou v Čechách, park, hřbitov a muzeum. Nejvýznamnější stavbou je kostel Zvěstování Panny Marie postavený v letech 1193 – 1232. Ke klášteru náleží také hospodářské budovy pivovaru, seníku a sýpky.

Klášter můžete navštívit téměř po celý rok.

Kontaktní údaje
Telefon: +420 353 392 732
www.klastertepla.cz

Chebský hrad

Historie hradu Cheb začala na počátku 12. století. Vznik i rozvoj hradu je spjat s rodem Štaufů, rodem římsko-německých králů a císařů. Ti jej nechali koncem 12. století přestavět na císařskou falc, jediného zástupce tohoto typu hradní architektury na území České republiky.

Z někdejší rozsáhlé hradní pevnosti se do dnešních dnů dochovalo torzo kdysi honosného paláce, mocná obranná Černá věž a především unikátní dvojitá románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly. V areálu hradu můžete také navštívit kasematy s expozicí chebského kamnářství, tzv. Kuchelhaus – pozůstatky hospodářské budovy či Mlýnskou věž. Na nádvoří si můžete prohlédnout náhrobní kameny z původního slovanského pohřebiště, které bylo dříve v místech dnešní kaple, hradní studnu nebo hradní děla.

Adresa
Dobrovského 2062/21
Telefon: +420602169298
Web: www.hrad-cheb.cz/cz/

Hrad Loket

Hrad Loket stojí na břehu řeky Ohře nedaleko Karlových Varů už od začátku 13. století. Gotický hrad Loket byl po staletí významným strategickým místem. Dnes je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Karlovarském kraji.

Historie hradu Loket
Z původních románských staveb se zachovala zejména mimořádně cenná rotunda, základy hradní věže a základy severního paláce. Současná podoba hradu byla dána zhruba rozsáhlou obnovou za vlády Václava IV., z které pochází např. tzv. markrabský dům. Další přestavby se uskutečnily v 2. polovině 15. století a dotkly se hlavně jižního paláce, kde vznikl za vlády Šliků reprezentační sál a tzv. šlikovský archiv, který byl vestavěn ve východním paláci. Nepříznivá byla přestavba hradu pro účely věznice, která se uskutečnila počátkem 19. století – většina budov byla snížena o jedno patro a zcela byla zbořena jedna z nejstarších částí – tzv. skalní světnice.

Prohlídka hradu Loket
Hrad Loket nabízí mnoho zajímavého. K těm nejoblíbenějším částem expozice patří hradní vězení s autentickou výstavou útrpného práva, muzeum zbraní a výstava porcelánu. Hrad je také opředen několika legendami, například o vládci Loketských skal, kamenů a podsvětí Gottstainovi, zakletém purkrabím nebo drakovi v hradní věži.

Kontaktní údaje
Adresa: Zámecká 67
Telefon: +420 352 684 648
www.hradloket.cz

Rozhledna Háj u Aše

Rozhledna v Háji u Aše je nejzápadněji položená vyhlídková věž v České republice. Najdete ji na vrchu Háj – nejvyšším vrcholu české části pohoří Smrčiny ve výšce 758 m n. m. Spolu s rozhlednou tu na začátku 20. století vznikla i odpočinková parková zóna.

Tato masivní, 34 metrů vysoká věž ze žulových kvádrů, byla podobně jako rozhledna na Zelené hoře pojmenována podle německého kancléře Otto von Bismarcka. V roce 1913 byl na rozhlednu připevněn Bismarckův bronzový reliéf, který tu zůstal až do konce druhé světové války. Spolu s nedalekou turistickou chatou (kde je možné zapůjčit klíč k rozhledně) je Háj do současnosti příjemným místem turistických výletů. Výhled z rozhledny si můžete užít po překonání 122 schodů z vyhlídkového ochozu ve výšce 25 metrů.

Rozhledna Cibulka

Rozhledna se nachází na Šibeničním vrchu u obce Oloví, přibližně v poloviční vzdálenosti mezi obcemi Oloví a Krajková. Vrch je zalesněný, nadmořská výška je cca 655 m.n.m. Její celková výška je 29,3 metru.

Původně stála rozhledna na Boučském vrchu asi 1,5 km východně od dnešní stavby. Nechal ji tam vybudovat majitel Svatavských přádelen Josef Schmieger. Ten se slavnostního otevření v roce 1896 nedožil a rozhledna chátrala až do doby, než zchátralou rozhlednu v roce 1913 odkoupil Okrašlovací spolek města Oloví. Rozhledna byla rozebrána a přemístěna na Šibeniční vrch. K úplnému zničení rozhledny došlo za druhé světové války. V roce 2011 se začal realizovat projekt na obnovení rozhledny. Slavnostní otevření nové rozhledny se uskutečnilo 31. srpna 2014.

Z rozhledny je výhled všemi směry. Severním směrem je vidět město Oloví a hřebeny Krušných hor, východním směrem Boučský vrch (kóta 667 m n. m.), který je od rozhledny vzdálen asi 1,5 km a kde stála původní rozhledna. Jihovýchodním až jižním směrem je vidět Sokolovská pánev a město Sokolov, v pozadí kopce Slavkovského lesa, západním směrem nejzápadnější část Krušných hor a Smrčiny se Zelenou horou.

Rozhledna je volně přístupná po celý rok.

Kontaktní údaje
Adresa: Šibeniční vrch

Vodácká stezka Ohře

Kolem řeky Ohře, která je u vodáků velmi oblíbená, je osazeno 69 informačních tabulí se zajímavými informacemi v českém, německém a anglickém jazyce. Informační tabule se nachází v úseku od města Cheb po Kadaň. Tabule mají rozměry 60 x 100 cm a obsahují vždy název tabule, výřez mapy, fotografie, trojjazyčné texty, říční kilometr dle kilometráže Ohře, loga partnerů projektu.

Na 69 tabulích najdete tyto informace:

kde se právě nacházíte,
jaké památky, přírodní zajímavosti apod. najdete v okolí,
informace o blízkých obcích a městech,
tipy na ubytování v okolí,
jeden pojem či úkon z vodáckého světa (na každé tabuli jeden),
informace o jezech či jiných překážkách, ke kterým se blížíte a o tom, jak je nejlépe překonat.
Přijeďte si také užít skvělou vodu na Ohři.

Půjčovna lodí Maskáč
http://www.vodacketaboristeloket.cz/pujcovna-lodi-maskac
telefon.: +420 777 167 779

Cyklotrasy v Karlovarském kraji

V Karlovarském kraji je k dispozici více jak 2000 km vyznačených cyklistických tras. Cyklotrasy jsou postupně rozšiřovány a jejich popisy aktualizovány tak, aby vás co nejvíce informovaly o zajímavostech v místech, kudy po nich budete projíždět. Cyklotrasy totiž často vedou kolem oblíbených turistických cílů: památek, přírodních zajímavostí apod. Na kole také můžete zdolat některou z mnoha naučných stezek a zároveň se tak dozvědět něco nového.

Cyklistika bez námahy
Smyslem projektu je umožnit vám poznat okolí Klínovce s minimální potřebou překonávat náročná stoupání, a to i v těžkém horském terénu. Připraveno je pro vás 6 značených okruhů o délkách 10 až 20 km, které vás zavedou do města Boží Dar, Loučná pod Klínovcem a obce Suchá, které vám nabídnou nádherné výhledy do dalekého okolí Klínovce.

Všechny okruhy mají start a cíl na vrcholu Klínovce, a to je i kouzlo Cyklistiky bez námahy, jelikož překonání těchto nejnáročnějších stoupání za vás obstarají obě sedačkové lanové dráhy na Klínovci, kde je možno využít zvýhodněnou společnou jízdenku a přepravu kol v ceně.

Trasy většinou klesají po zpevněných cestách, ale najdou se i náročnější pasáže, které prověří vaši zručnost, proto doporučujeme zkontrolovat technický stav vašich kol, hlavně brzd, použití ochranné přilby a rukavic. Provoz na značených tratích je na vlastní odpovědnost.

Cyklotrasy Cheb a okolí (Chebsko)
seznam tras s kylometráží zde

Venkovní závodní okruh pro Motokáry a Motorky – Kartaréna Cheb

V areálu je provozována půjčovna motokár pro veřejnost s každodenním provozem od 1.března do 30. října

Pro zájemce o zapůjčení motokáry nabízíme od března 2016  celkem 23 nových motokár  SODI GT5 R  model 2016 s osvědčenými čtyřtaktními motory HONDA GX270 , které byly upraveny na zvýšený výkon 11 koní a dosahují rychlosti až 80 km/h.

Zkušenější jezdci, kteří splní daný časový limit pod 1:14 min na standartní motokáře s 11 koňmi si mohou zapůjčit jednu ze silnějších  motokár MX250   a nastavitelným výkonem 16 až 28 koní !!!!

Od jara 2016 opět provozujeme dvousedačku – novou motokáru SODI  2Drive pro dospělého jezdce a dítě od 4 do 10 let jako spolujezdce, která ale bude v provozu pouze v závislosti na obsazenosti na okruhu a nepředpokládá se její provoz o víkendech odpoledne.

Provozujeme také  dětské  motokáry SODI Junior  pro začínající jezdce od 10 let a výšky 135 cm.  POZOR !     Naše motokáry   na závodním okruhu nejsou  atrakce typu dětský kolotoč a létající labutě pro malé děti, ale  vyžadují od jezdce odpovídající tělesnou velikost a schopnosti k samostatnému řízení motorového vozidla.

dresa areálu
Potočiště 3, 350 02 Odrava
výjezd č. 162 z rychlostní silnice R6 směr Planá
3 km od Chebu

Telefon:  pouze  10 – 18 hod  +420 737 87 88 91
www.kartarena.eu

zdroj informací: http://www.zivykraj.cz/cz/